Pustevny

6 thoughts on “Pustevny

  1. Duszan Jurkowicz (oryg. Dušan Jurkovič) – to architekt niezwykły ze względu na nie tak częstą w tym fachu zdolność kreowania klimatu miejsca, co z łacińska zwie się: genius loci. Takich klimatycznych miejsc, wywołujących u przechodnia uczucie szczęścia, harmonii, zapierających dech w piersi – stworzył Jurkowicz niemało. Zaprojektował wielkiej urody budynki sanatoryjne w morawskim uzdrowisku Luhačovice, utrzymaną w ludowym stylu drogę krzyżową na Świętej Górze Hostyn koło Ołomuńca, ale był też wybitnym twórcą ok.35 założeń cmentarzy wojennych w Galicji Zachodniej podczas I wojny światowej. Jego unikatową gontynę, odrestaurowaną po pożarze przepiękną kaplicę cmentarną – można obejrzeć w Łużnej, w powiecie gorlickim.
    A ci, którzy kochają Tatry, niech nie zapominają, że stacja kolei linowej na Łomnicę jest również dziełem Duszana Jurkowicza.
    Swoją drogą, oprócz artystycznego talentu, niezłą mieć musiał kondycję, żeby w niełatwym przecież terenie, wszystkie te cudeńka powoływać do życia.

    Polubienie

    • No proszę, ile to ciekawych wiadomości można odnaleźć w naszym niepozornym albumie ;) Aż sami jesteśmy zaskoczeni. Za wyczerpujący komentarz do obrazka oczywiście serdecznie dziękujemy.

      Polubienie

  2. Moje komentarze są zaledwie parentezą, a istotne, zasługujące na najwyższe uznanie są w tym albumie znakomite warsztatowo i pełne artyzmu zdjęcia.
    Niecierpliwie czekam na kolejną odsłonę fotograficznej sagi.

    Polubienie

Dodaj komentarz